Rozbudowa starego domu w Szczecinie

Lokalizacja: Szczecin, ul. Winogronowa, PL

Architekci: Marcin Szymański

Powierzchnia użytkowa: 137,33m2 (208,08m2 - całkowita)

Inwestor: prywatny

Data: 2019

Status: projekt budowlany (2019)

Dom podlegający przebudowie znajduje się na terenie starej, przedwojennej części osiedla mieszkaniowego Zdroje, w prawobrzeżnej części Szczecina. Zabudowę osiedla stanowią tu w większości domy jedno, dwu-kondygnacyjne ze spadzistymi dachami i wysokimi parterami z pełnym podpiwniczeniem. Charakterystyczną cechą miejsca jest również bogaty program zieleni przy niskiej intensywności zabudowy. Działka inwestycyjna jest stosunkowo niewielka, ma ponad 600m2 i otoczona jest z trzech stron zabudową jednorodzinną oraz graniczy z ul. Winogronową od frontu ( elewacja południowa ).

 

Obiekt mieszkalny przeznaczony do przebudowy jest budynkiem wolnostojącym. Posiada wysoki parter użytkowy oraz nieużytkowe poddasze i niską piwnicę. Jego bryła jest jednolita, ze stromym dachem kopertowym z charakterystyczną zmianą kąta nachylenia w części przyokapowej.

Rozpoznane problemy i zalecenia

Planowana przebudowa z rozbudową wynika z potrzeby Inwestora, wymagającego większej niż aktualna (ok. 55m2) przestrzeni użytkowej domu oraz chęci zmiany nieatrakcyjnego układu funkcjonalnego. Aktualnie cała przestrzeń użytkowa znajduje się na wysokim parterze. Dom nie ma bezpośredniego związku z przestrzenią działki, na której się znajduje.
Ze względu na gabaryty działki inwestycyjnej, sąsiednią zabudowę oraz chęć zachowania charakteru starej zabudowy, planowana rozbudowa może nastąpić wyłącznie w północnej części działki. Zdecydowano się na rozbudowę wzdłuż północno-zachodniej granicy aby pozostawić niezabudowaną południową stronę i pozwolić na południowo-wschodnią ekspozycję nowej części budynku. Przyziemie planowanej rozbudowy będzie przy poziomie terenu pozwalając na związanie części dziennej z tarasem i działką. Usunięto z wnętrza wiele niepotrzebnych już przegród, zaproponowano większe przebicia ścian i całkowicie przeprojektowano układ funkcjonalny. Uzyskano tym samym wnętrze o całkiem nowych walorach przestrzennych.
Sercem domu ma być strefa dzienna, która stanowić będzie faktyczne i symboliczne zespolenie starego budynku z nowym. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom uzyskano klarowną przestrzeń użytkową skoncentrowaną wokół strefy dziennej, która stanowić będzie wizytówkę domu jaki i codzienne miejsce spotkań dla rodziny i bliskich.

Impresje z placu budowy:

EN DE PL