Dom przy Bagnach

Lokalizacja: Kukułowo, PL

Architekci: Marcin Szymański

Powierzchnia użytkowa: 270m2

Inwestor: prywatny

Data: 2024

Status: projekt budowlany (2024)

Projektowana inwestycja składać się będzie z dwóch obiektów o różnych funkcjach. Jeden z nich to dom jednorodzinny, drugim będzie budynek gospodarczo-warsztatowy przeznaczony do prowadzenia zajęć rzemieślniczych. Oba obiekty, wraz z planowaną małą architekturą stanowić mają spójną kompozycję pozwalającą jednocześnie na prowadzenie spokojnego, prywatnego życia właścicielom nieruchomości oraz prowadzenie działalności warsztatowo-dydaktycznej związanej z przyjmowaniem w obrębie nieruchomości nawet dwudziestoosobowych grup gości – uczestników warsztatów.

Pomysł na formę zabudowy wynika z trzech podstawowych inspiracji.
1) Siedliskowo – zagrodowego charakteru zabudowy okolicznej, którego korzenie sięgają głęboko w przeszłość budowlanej tradycji regionu.
2) Zastanych okoliczności przyrody – mimo rozbudowanej funkcji planowanych obiektów, niejednolitego charakteru zabudowy podjęto starania aby ingerencja w zastany układ roślinności wysokiej była minimalna. Dzięki tym staraniom żadne drzewo na działce nie koliduje z zabudową i nie wymaga wycinki. Co więcej, planowana architektura otwierać się będzie na otaczającą przyrodę, ma ona stanowić naturalne tło dla wnętrz planowanych budynków,
3) Charakteru istniejącej na działce zabudowy gospodarczej. Istniejąca na terenie działki zabudowa gospodarcza z okresu PRL’u nie nadawała się do adaptacji, zapadła decyzja o jej rozbiórce. Mimo tego, w planowanych budynkach postanowiono nawiązać do materiałów, z których wykonana była dawna zbudowa gospodarcza. Stąd pojawił się pomysł na krycie elewacji białą cegłą oraz wykonanie murów z kamienia naturalnego i wkomponowane ich w nową zabudowę.

Na prośbę Inwestora teren inwestycji podzielono na dwie strefy. Strefę półprywatną oraz strefę prywatną. Pierwsza otwarta jest na gości i uczestników warsztatów, druga stanowi prywatną enklawę właścicieli posesji. Strefowanie uzyskano dzięki odpowiedniej aranżacji zabudowy na działce oraz łączeniu budynków pasmami ogrodzeń o charakterze pełnym i ażurowym.

Bryła domu jest niejednolita i składają się na nią trzy części. Trzy stodoły o dachu stromym połączone płaskim łącznikiem skrywającym komunikację miedzy nimi. Budynek warsztatowy jest ustawiony w nieznacznej odległości od zabudowy mieszkaniowej i tworzy z nią spójną kompozycję. Kompleks budynków połączono pasmami ogrodzeń, które spajają zabudowę wizualnie i stanowią naturalną barierę między strefami półprywatną i prywatną.

Nazwa inwestycji “Dom przy Bagnach” nie jest przypadkowa, wynika z bezpośredniego sąsiedztwa terenów bagiennych, na które otwierają się największe okna/witryny planowanych budynków. Całą działkę otaczają tereny leśne o bujnej roślinności iglasto – liściastej, a bezpośrednio na terenie jest kilka zgrupowań roślinności wysokiej oraz zjawiskowe drzewo o potrójnym konarze w części południowo – wschodniej.

Podstawowym założeniem było uniknięcie ingerencji w zieleń wysoką oraz zakomponowanie architektury w taki sposób aby istniejący krajobraz stał się jej naturalnym przedłużeniem.

Projektowane budynki wyposażone zostaną w inteligentne systemy, które zapewnią im optymalną wydajność energetyczną zespoloną z wykorzystaniem ich tradycyjnej geometrii, system wykorzystania wody deszczowej, systemy ogrzewania i chłodzenia podłogowego, pompy ciepła, naturalną wentylacje, wykorzystanie energii solarnej. Do budowy Domu przy Bagnach zastosowane zostaną współczesne produkty dla zrównoważonego budownictwa takie jak ekologiczne bloczki z betonu komórkowego oraz oraz część materiałów z rozbiórki zabudowy istniejącej na działce. Struktura architektoniczna obiektów została tak zakomponowana aby minimalizować konieczność używania energochłonnych rozwiązań technologicznych, a co za tym stoi – zmniejsza zużycie energii do grzania, chłodzenia, oświetlenia i mechaniki w obiektach.

EN DE PL